21 Nisan 2018 Cumartesi 06:35 - Orhangazi Haber ve Bilgi Portalı
Üye Girişi
Üye Adı: Şifre:  

Şimdi siz de Google Map'e kayıt olarak firmanızı bulunabilir yapın. Firmanızı Google Maps'e kayıt edelim arayanlar sizi Google Maps'de Bulsun...
English French Deutsch Turkish
Ana Menü
Orhangazim
Orhangazim.net
Üyeler İçin
Belde ve Köyler

Orhangazi Sportif Faaliyetler, Takımlar ve Tesisler

   

Orhangazi Sportif Faaliyetler


    Orhangazi miz bir spor kenti konumuna gelmiştir. Yıllardır İlçe Spor Müdürlüğümüzün spor kulüplerimizle yaptığı koordineli çalışmalar sonucu Orhangazi ilimizin diğer ilçeleri arasında sportif açıdan farklı  bir konuma gelmiştir.İlçemizde futbol branşı dışında voleybol, basketbol, güreş, karate, tekvando, masa tenisi gibi tüm spor branşlarında faaliyet göstermektedir. Ayrıca ilçemizde otomobil yarışları,cirit atma, kinck boks ve sokak basketbol’u gibi yarışmalarda düzenlenmiştir.

    Orhangazi Spor tekvando takımımızda Duygu VATANSEVER ilçemize Avrupa ikinciliği getirmiştir. Atletizmde ilköğretim okulları arasında, Türkiye çapında takım halinde ve ferdi olarak birçok dereceler elde edilmiştir. Türk futboluna ve milli takımımıza Faruk YİĞİT, Orhan ALEMDAR ve Gökmen YILDIRAN (merhum) gibi yıldızlar kazandırmıştır. Şu  anda iki profesyonel futbol takımızla Türkiye de tek ilçe konumundayız.

    İlçemiz Orhangazi’de okullar düzeyinde birçok sportif çalışmalar yapılmakta ve ilçemizi temsilen İl ve Türkiye düzeyinde düzenlenen sportif yarışmalara katılan ilçemiz temsilcileri okullarımız başarılı olmakta ve Orhangazi’mizin tanıtımını yapmaktadırlar.


Takımlar

Orhangazi Gençlerbirliği 

logo 

Türkiye 3. Profesyonel Futbol liginde oynamaktadır.           

İlçenin en köklü kulüplerinden olan Orhangazi Gençlerbirliği rivayete göre temelleri 1930’lı yıllarda atılmış ve ilk olarak 1947 yılında federe olarak Bursa Amatör Ligi’nde ve Deplasmanlı Amatör Liglerde mücadele etmiş. İlk kurulduğu tarihlerde birçok spor branşında faaliyet gösteren kulüp şu an sadece futbolda çalışmalarını yürütüyor. Bursa Amatör Futbol’unun son 10 yılına damgasını vuran kırmızı-lacivertliler elde ettiği başarılarla ilçe halkını adeta şampiyonluklara doyurmuş. Birçok kez kapısından döndüğü 3. Lig elemeleri öncesi 2005-2006 Futbol Sezonunda Bursa Süper Amatör Lig B Grubu’nda şampiyon olduktan sonra ilk olarak Tekirdağ daha sonra ise Samsun gruplarında şampiyon olduktan sonra 70 yıldır hayallerini kurdukları Türkiye 3. Profesyonel Ligi’ne yükselme başarısı gösterdiler. Halen devam eden 2006-2007 Futbol Sezonunda şu an 3. Lig 4. Grup’ta diğer ilçe temsilcimiz Orhangazispor ile mücadele eden kırmızı-lacivertliler ligin ilk yarısını 11. sırada tamamladılar. Ve ikinci yarıda da çıkışa geçerek, play off oynamak istiyorlar. Orhangazi Gençlerbirliği Kulübü aynı zamanda Türk Futboluna Merhum Gökmen Yıldıran ve Orhan Alemdar gibi sayısız yıldızı da kazandırmıştır.

Kulüp Başkanı: Müjdat GÜRSOY

Müjdat Gürsoy


Gençlerbirliği

Türkiye 3. Profesyonel Futbol liginde oynamaktadır.


Orhangazispor

logo
             Orhangazispor 1982 yılında “Döktaşspor” olarak kuruldu. Uzun yıllar Bursa Amatör Küme’de mücadele ettikten sonra 2003-2004 Futbol Sezonunda Türkiye 3. Profesyonel Ligi’ne yükselince adını “Orhangazi Döktaşspor” olarak değiştirdi. 1 sezon mücadele ettiği profesyonel ligde aynı yıl içerisinde küme düşen Orhangazi Döktaşspor 2004-2005 Futbol Sezonu’nda ilk önce Bursa Süper Amatör Lig A Grubu’nda Şampiyon oldu ve daha sonra ise 3. Lige yükselme maçlarında ilk olarak Manisa ve daha sonra ise Balıkesir gruplarını başarıyla tamamladıktan sonra tekrar Türkiye 3. Profesyonel Ligi’ne yükseldi. 2005-2006 Futbol Sezonu öncesinde İlçe Kamuoyu ve Siyasilerin girişimleri ile Orhangazi Döktaşspor’un adı “Orhangazispor” olarak değiştirildi ve kırmızı-siyah-beyazlılar ilk sezonunda 3. Lig 4. Grubu 8. sırada tamamladı. 2006-2007 Futbol Sezonuna iddialı giren Orhangazispor şu an 3. Lig 4. Grup’ta ligin ilk yarısını 2. sırada tamamladı ve lig sonunda bir üst lig olan 2. Lig B Kategorisi’ne yükselmenin hesaplarını yapıyor.

Kulüp Başkanı: Selçuk Zengil
Selçuk Zengil


Orhangazispor

Türkiye 3. Profesyonel Futbol liginde oynamaktadır.


TESİSLERİMİZ

 İlçe kapalı spor salonu: 1500 seyirci kapasiteli olup, her türlü salon  sporları yapılmaktadır.

salon

 

İlçe Stadı: Uluslararası futbol standartlarına uygun, çim zeminli, 1500 kişilik betonarme kapalı tribün, 500 kişilik portatif açık tribün ve 300+300  kişilik iki kale arkası portatif tribünü bulunmaktadır.

stad

         Gençlik ve  Spor Genel Müdürlüğünce 10 yıllığına Orhangazi Spor’a kiralanmıştır. İki Profesyonel spor kulübümüz maçlarını bu stat ta yapmaktadır.

Orhangazi Belediyesi Göl Sahası: Toprak zeminli olup, bütün amatör spor kulüplerimiz maçlarını ve antrenmanlarını bu sahada yapmaktadır.

Yeniköy Futbol Sahası: Yeniköy Gençlerbirliği ve diğer amatör takımlarımız antrenman sahası olarak kullanmaktadır. Resmi maçların oynanabilmesi için Sahanın büyütülerek bakımının yapılması ile ilgili Yeniköy Belediye Başkanlığı ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

Göl Spor Tesislerimiz

Göl Tesis
Yazdırılabilir Sayfa  Makaleyi bir Arkadaşına öner

Geri Dön ]

Yayınlanma: Perşembe, 01. Ocak 2009 (6070 okunma)
Her hakkı saklıdır © Orhangazi Haber ve Bilgi Portalı | Bursa Orhangazi | orhangazim.net


Orhangazi||Orhangazi Köyleri
||Orhangazi Firma Rehberi||Orhangazi İş İlanları