24 Nisan 2018 Salı 02:23 - Orhangazi Haber ve Bilgi Portalı
Üye Girişi
Üye Adı: Şifre:  

Şimdi siz de Google Map'e kayıt olarak firmanızı bulunabilir yapın. Firmanızı Google Maps'e kayıt edelim arayanlar sizi Google Maps'de Bulsun...
English French Deutsch Turkish
Ana Menü
Orhangazim
Orhangazim.net
Üyeler İçin
Belde ve Köyler
   Köy Adı Muhtar Uzaklık Nüfus Foto Galeri
 • Gedelek  Osman TRAK  5  1182 Galeriye git

Gedelek
Gedelek     

İlçenin güneybatısında, Gemlik-Orhangazi yolunun 1 km. batısındadır. İlçeye 5 km.uzaklıkta eski ve yerli bir köydür. Eskiden İznik'e bağlı idi.

Yavuz Sultan Selim Han'ın vakıf köyüdür. Köyün geliri Istanbul'da yaptırdığı imaretine harcanmaktaydı. Gedelek adı, ok kuburu anlamına gelen "Gedeleç"'ten gelmiş olmalıdır. 1530 Tahrirat defterine göre İznik kazasının Gürle Bucağına bağlı idi. 1530 yılında köyde 17 hane yaşamaktaydı. İşgal yıllarında köy tamamen yakılmıştır. Köyde en önemli gelir kaynakları Zeytin ve Turşuculuktur.

Özellikle Turşu köyün en önemli gelir kaynağıdır. Türkiye'nin en önemli turşu üretim merkezlerinden biridir.


1927 yılında 463, 1990 yılında 1055, 1997 yılında 1182 kişi yaşamaktaydı. Köyün hemen kuzeybatı'sında Pınar olarak bilinen bir mesire alanı vardır. Pınar'ın temiz ve serin sularında  bir kız'ın yaşadığı  söylenir. Bu kızın uzun sarı saçları olup, yıkanmaya gelirmiş. Pınar sularının sahibi olduğu söylenen bu kız'ı gören insanların çarpılacağına inanılır. Dede bayırında bir Ermiş Dede vardır. Önceleri köyün  girişindeki çeşme önündeki çalının sıtma hastalığına iyi geleceğine inanılırdı. Sıtma olan kişiye sürüldüğünde iyileştiği söylenirdi. 


Muhtarlık Erişim Bilgileri:


Köy Muhtarı: Osman TRAK


Tel : 0 224 586 50 25


Cep: 0 532 784 16 93


Gedelek'te Ermenilerin Yaptığı Katliam


Gedelek'in üst kısmında da komşu Benli ve Yukarı Benli adlı Ermeni köyleri bulunmaktaydı. Türk ve Ermeniler 1921 yılına kadar komşu köyler olarak yüzyıllarca barış içinde yaşamışlar, Gedelek' teki ipek böcekçiliği ve zeytin bahçelerinin bakımında Benli'li Ermeniler kuşaklar boyu Gedelek'teki Türklerle beraber çalışmışlardır. 1915'deki tehcir olayları esnasında da bu durum hiç değişmemiş, dostluk devam etmiştir. Ama ne yazık ki Yunan'ın Gemliği ve köylerini işgali ile komşu Ermeni köyleri Türk köylerine karşı birden bire vahşi ve insanlık dışı saldırılarına başlamışlardır.Ermeni Katliamı Anıtı


1921'de Yunan askerlerinin baskısı ve köylerine hiç dokunulmayacağı gibi yalanlarla Gedelek Köy Muhtarı Osman Efendi ikna edilmiştir. Muhtarın yardımı ile köyden iki kağnı dolusu silah Yunan askeri tarafından toplanmıştır. Bu şekilde Gedelek halkı Yunanlılar tarafından silahsız ve savunmasız bırakılmıştır. Bunun üzerine Benli Ermenileri'de "Gedeleği bize bırakın, biz yakacağız" deyip köye el koymuşlardır. Neticede silahsız kalan Gedelek halkına özellikle geceleri komşu Benli Köyü Ermenileri eziyet etmeye ve mallarını yağmalamaya başlamışlardır.


O esnada köy, askerde olan gençlerinin yokluğundan dolayı çoğunluğu kadın ve çocuklar ile bazı ihtiyarlardan ibarettir. Kadınların bir kısmı Ermeni erkeklerinin tecavüzünden, sarkıntılığından korunmak gayesiyle Ali Çavuşların evinde toplanıp yüzlerine mayıs (hayvan dışkısı) ve çamur sürerek evlerde gizlenmeye, tecavüzden korunmaya çalışmışlardır. Ertesi günü evlerine sığınmış Türk köylüleri zorla Hacı Osman YILMAZ'ın evine doldurulmuş ve içeriye pencereden el bombaları atılarak topluca katledilmişlerdir.


Bombalanan evden yaralı kurtulan tek kişi o zamanlar 11 yaşındaki kız çocuğu olan Paslıoğulları'ndan Hayriyedir. Hayriye (ERDEM) yanı başındaki annesinin beyninin parçalanarak öldüğüne şahit olmuş kendiside çenesinin el bombasından parçalanıp kopmasıyla ağır yaralanmıştır. Ermeniler köyü yağmaladıktan sonra evlerin tamamını ateşe vermiş ve köyde ağır yaralı Hayriye'den başka kimse kalmamıştır.Küçük ve yaralı kız köy hamamı taştan olduğu için yanmayan tek yapı olduğundan gece hamamın içine sığınıp gündüz su birikintisinden ayakkabısının içine su doldurup (su su diye) inleyen yaralılara su taşımıştır. 15 gün kadar sonra köye dolaşmaya gelen yağmacı bir Ermeni onu at arabasına bindirip Kumla Camisindeki mülteci olan Türk'lerin yani Gedelek ve civar köylerden kaçıp camiye sığınanların yanına götürmek için almış ama Açmalar Mevkisinde birden kızı saçlarından tutarak kara diken öbeğinin içine fırlatıp atmış ve kızcağızı bırakıp gitmiştir. Çalıların içinde 3 saat kadar acı içinde kıvranırken yine yağmacı bir başka Ermeni onu dikenlerin içinden çıkartıp, dikenkerini temizleyip at arabasına bahtaniyenin altına yatırmak suretiyle Kumla'ya getirmiş, Caminin minaresini gösterip 'sizinkiler orada hadi git' deyip göndermiş, Camideki mültecilerin içinde akrabalarıyla buluşup ölmekten kurtulmuştur. Çenesi kopuk olduğu için yüzünü bütün hayatı boyunca örtü ile gizleyen bahtsız Hayriye'nin yemek yediğini hiç kimse görmemiştir. Zavallı kadın hiç evlenmeden, kız olarak 1972'de 64 yaşında vefat etmiştir.


Hacı Osman'ın Evi

Hacı Osman'ın evinde el bombalarıyla öldürülenlerin cesetleri daha sonra zeytin merdiveni ile içeriden taşınıp pis su kanalı olarak kullanılan hendeğe birbiri üstüne Benli'li Ermeniler tarafından atılmıştır. Canlarını kurtaranların bir kısmı da Güney pınarında toplanarak Kumla istikametine kaçıp oradan Hilâli Ahmer (Kızılay) gemisi ile İstanbul'a Selimiye Camisine getirilmişler ve yıllarca orada sığınmışlardır. Köylünün diğer bir kısmı da Karamürsel yönünde kaçarak Türk ordusuna sığınmak için Eskişehir'in İnönü bölgesindeki çadırlarda yıllarca kanoklamıştır. Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması üzerine köyüne dönenler Gedelek'in tamamen yok olup, yakılmış ve yıkılmış olarak görmüşlerdir.


ORKUN /Türkçü Dergi/ MART 2001

Turgay TÜFEKÇİOĞLU

Köylist
Listeye eklenmiş kişi bulunmamaktadır.


Özel Haber
Giriş
Kullanıcı Adı:

Şifre:


Sosyal
Rss Yayınımız
Facebook Grubumuza Katılın
Twitter Yayınımız

Köşe Yazıları
Destekleyenler
Anket
Çocuğun eğitiminde kitap mı daha yararlı internet mi?

Kitap
İnternet
İkisi de olmalı
Farklı alternatif bulunmalı

Sonuçlar
Toplam Oy: 35
Yorum: 0
Anketler
İyiki Doğdunuz


Bugün Hiçbir Kullanıcımızın Doğumgünü Yok!
Orhangazi||Orhangazi Köyleri
||Orhangazi Firma Rehberi||Orhangazi İş İlanları