21 Nisan 2018 Cumartesi 06:40 - Orhangazi Haber ve Bilgi Portalı
Üye Girişi
Üye Adı: Şifre:  

Şimdi siz de Google Map'e kayıt olarak firmanızı bulunabilir yapın. Firmanızı Google Maps'e kayıt edelim arayanlar sizi Google Maps'de Bulsun...
English French Deutsch Turkish
Ana Menü
Orhangazim
Orhangazim.net
Üyeler İçin
Belde ve Köyler
 Cargill İ.Ö.O. 'da tartışmalı Genel Kurul...  
Yazar akin Tarih: Pazartesi, 27. Ekim 2008

Gündemden Haberler

         Cargill İ.Ö.O. 'da tartışmalı Genel Kurul
Cargill İlköğretim Okulu’nda aidat ödemelerinde yaşanan sıkıntılar için önceki gün yapılan Genel Kurul’da çözüm arandı.

Cargill İÖO’da tartışmalı Genel Kurul

Önceki gün Okul Aile Birliği Genel Kurulunu gerçekleştiren Cargill İlköğretim Okulu’nda kurula damgasını vuran konu okul gelir gider hesapları oldu. Okul Aile Birliği yönetiminin tek liste ile kabul edildiği kurulda eski yönetim kurulu üyeleri yer alıyor. Denetim kurulu seçiminin de yapıldığı genel kurul da 50 YTL’lik okul aidatlarının ödenmesi konusu uzun süre tartışıldı. Konu aidatların önümüzdeki ay 10 ve diğer aylar 5’er YTL’lik taksitler ile ödenmesi kararı ile çözüme kavuştu.

Orhangazi Cargill İlköğretim Okulu’nun 2008-2009 Eğitim Öğretim Yılı Aile Birliği Genel Kurulu önceki gün gerçekleştirildi. Okul velilerinin geç katılım göstermesi sebebi ile yaklaşık yarım saatlik bir gecikme ile saat 13.30’da başlayan kurulda ilk olarak divan başkanlığı ve katip üye seçimleri yapıldı.

Velilere ve öğretmenlere teşekkür

Okul Müdürü Mehmet Yavuz’un açılış konuşması ile devam eden kurulda Yavuz; okulun açılışından bu yana velilerin de yardımı ile ilçede önemli başarılara imza attığını ifade etti. Okulun açıldığı ilk günlerde kafalardaki şüphelerin gayretli çalışmalar ile silindiğini ve her alanda başarı sağlandığını belirtti. Geçtiğimiz yıl OKS’de ve Bilgi Yarışmalarında ilçede alınan başarıların mimarı olan ve özverili çalışmalarını hiçbir zaman esirgemeyen öğretmen kadrosuna teşekkür etti.

Bu yıl bir öncekinden daha çetin olacak

Konuşmasında, bu yılın önceki yıla göre daha çetin olacağını ifade eden okul Müdürü Mehmet Yavuz; bu zorlu yılın üstesinden gelinebilmesi için okul kursunun açıldığını söyledi. Haftanın 3 günü ikişer saatten toplam bir dönemde 60 saatlik kurs açıldığını ancak tam istenen hedefe kursa katılan öğrenci sayısı olarak henüz ulaşamadıklarını belirtti. Ayrıca her ay bir ortak sınav yapılması kararlaştırıldığını, ilkinin geçtiğimiz haftalarda yapıldığını ve sonuçlarının geldiğini ifade etti. Bu sınavların yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından her dönem iki defa olmak üzere toplam 4 sınavın yapılacağını, bu sınavlarla öğrencilerin başarılarının daha net belirleneceğini ve ona göre zamanında tedbir alınabileceğini dile getirdi. Bu çalışmaların ortak amacı ve hedefinin Bursa ilinin Türkiye Genelinde ilk 10’a girmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

Öğrencinin takibi çok önemli

Yavuz konuşmasında ayrıca velilerin öğrencilerini zaman zaman yeterince takip edemediğini ifade etti. Birçok öğrencinin okul çıkışında sokakta oyuna daldığını ve okul kıyafetini bile değiştirmediğini örnek göstererek velilerin çocuklarını yeterince takip edemediğini ve öğrenci takibinin çok önemli olduğunu söyledi. Okulun öğrencilerinin her anını takip etme şansı olmadığını bu görevin ana bölümünün veliye ait olduğunu ifade etti. Ancak yine de öğretmenlerimizin özverili çalışmaları ile “Evde de yanınızdayız” adlı projenin bu yıl ki bölümünün geçtiğimiz hafta uygulamaya konulduğunu söyledi. Bir ay içerisinde her öğrencinin ailesi ile görüşmeye çalışacaklarını ifade eden Yavuz, yapılacak genel kurulun da okul öğrenci, öğretmen ve velilerine hayırlı olmasını diledi. Okul Müdürü Mehmet Yavuz’un konuşmasının ardından velilere SBS hakkında kısa bir bilgilendirme yapıldı. Daha sonra “Açılışımızdan Bugüne Cargill İlköğretim Okulu” adlı CD’nin birinci bölümü gösterildi. Gösterimin ardından bir önceki yıl hesapları ibra edildi ve buna bağlı olarak bu yıl ki tahmini bütçe hesaplandı.

Aidat krizi

Bu yıl ki tahmini bütçe hesaplamaları konusunda bütçe açığının meydana gelmesi okul yönetimini kara kara düşündürürken aidat ödemeleri gündeme geldi. Bir çok velinin aidat ödemelerini yapmadığını hatırlatan okul yönetimi, tek tek sınıflardaki aidat ödeyen veli sayısını açıkladı. Okul bütçesine büyük katkı sağlaması beklenen 50 YTL’lik aidat ödemelerinin bir an önce düzenli bir şekilde ödenmesini rica eden okul yönetimi, bu aidatı ödemeye durumu yetemeyen velilerin de konuyu sınıf öğretmenleri ile paylaşmalarını istedi. Aidat ödemelerinin yeterli ölçüde yapılmaması halinde okulun temizlik masraflarından kısılması gerektiğini hatırlatan Okul yönetimi “veliler para veremiyorsa çocuklarının sağlığı için emek vermeleri gerekecek ve sınıf temizliğini belirli periyotlar halinde yapmaları gerekecek” diye bir öneride bulundu. Bazı veliler konuya ılımlı yaklaşırken çoğu velinin aidat miktarını uygun bulduklarını ve bunu en azından taksitlendirme yöntemi ile ödeyebileceklerini ifade ettiler ve konu çözüme ulaşmış oldu. Bu uzun soluklu aidat krizinin alınan karar ile aşılmasının ardından velilere “Açılışımızdan Bugüne Cargill İlköğretim Okulu” adlı CD’nin ikinci bölümü gösterildi. Gösterimin ardından Okul Aile Birliği Seçimine gidildi. Seçimde yönetime tek aday liste çıkarken bu liste de oy birliği ile kabul edildi. Ardından denetim kurulu seçimi gerçekleştirildi. Yapılan Genel Kurul sonrasında yönetim ve denetim kuruluna seçilen isimler ise şu şekilde;

Yönetim Kurulu:

Asil

1- Aysel ÇOKGÜLER

2- Serap Çetin 

3- Serra YOLDORUK

4- Gönül ALEMDAR 

Yedek

1- Emine ÇEYLAN

2- Bahriye BİRSOY 

3- Naşide SERBEST

Denetim Kurulu:

Asil

1-Yılmaz GÜNEY

2-Cahit SÖYLER 

Yedek

1- Adnan ONARAN

2- Adnan Güner

Kaynak: Tunagazete

Cargill İ.Ö.O. 'da tartışmalı Genel Kurul...

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.


Avni bildirdi: Tarih: 02.07.2009 16:00:
hep cahillikten basimiza ne geliyorsa geliyor,yada yanlizligimizdan,yada baneneciligimizden.Kendimizi insan sinifina koyamiyorsak cocuklarimiza deger verelim.
Avni bildirdi: Tarih: 27.01.2009 22:17:
Acaba o okula giden cocuklarimiz,O gittigi okulun ismini söyleyebiliyormu.Cargill ovamizi,suyumuzu aldi.veya Cargillin ne oldugunu o kücükler biliyormu.Ben bir Türk olarak cocugumu.Türk ismi bir okula veya okulda üsümeyecegini biliyorum.Ve üzülüyorum,Okulun ismi Cargill ama icinde ailesinin yardimiyla veya yetersiz yardimiyla zaten yoksul ailesinin verecegi 5 lira ve 10 lira ile nasil bir egitim alicak bu cocuklar.merak ediyorum.

son 5 Haber

Haber Arşivi
Seçenekler


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 2


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:
Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

İlgili Bağlantılar

En çok okunan haber: Gündemden Haberler:

Orhangazi||Orhangazi Köyleri
||Orhangazi Firma Rehberi||Orhangazi İş İlanları