24 Nisan 2018 Salı 02:24 - Orhangazi Haber ve Bilgi Portalı
Üye Girişi
Üye Adı: Şifre:  

Şimdi siz de Google Map'e kayıt olarak firmanızı bulunabilir yapın. Firmanızı Google Maps'e kayıt edelim arayanlar sizi Google Maps'de Bulsun...
English French Deutsch Turkish
Ana Menü
Orhangazim
Orhangazim.net
Üyeler İçin
Belde ve Köyler
   Köy Adı Muhtar Uzaklık Nüfus Foto Galeri
 • Çeltikçi  Nihat KAN  4  841 Galeriye git

Çeltikçi
Çeltikçi     

İlçenin güneyinde, Gemlik-Bursa yolunun 1km.batısındadır. İlçeye 4 km. uzaklıkta çok eski bir köydür.


Köyde bulunan çok sayıda antik kalıntılar ile yazıtlardan, İ.Ö.IV yy.'da,"Chormadoni"adlı bir yerleşim olduğu anlaşılmaktadır. Köyün hemen doğusunda bulunan Ilıpınar Höyüğünde yapılan kazılarda ise kalkaolitik dönemlere kadar inen yerleşim alanları belirlenmiştir.


Köyde yakın zamana kadar kullanılan hamam oldukça eskidir. Yazıtı bulunan iki adet tarihi çeşme ise halen köylülere hizmet vermektedir. Köyün altında bulunan Mendil Tepe tümülüsü 1985 yılında kaldırılmıştır. Köyün mezarlığının yanında Mecit Dede adıyla bilinen bir adak yeri vardır.Yerli köyüdür.


Eskiden Gürle İlçesine bağlı idi. Gürle bugün Orhangaziye bağlıdır. Süleyman Paşa vakfıdır. Çandarlı İbrahim Paşa köyü, Süleyman Paşanın mirasçılarından satın alıp, İznik'teki imaretine vakfetmiştir. Bir başka belgede ise, Orhan Bey'in vakfı olarak kaydedilmiştir. Süleyman Paşa, Orhan Bey'in  oğlu olduğu için Orhan Bey'in vakfı olarak görmek gerekir. 1530 yılında  köyde 20 hane yaşadığı anlaşılıyor.


Köyün eski adı Akköy olup, daha sonraki yıllarda pirinç-çeltik ekimi nedeniyle Çeltikçi adı verildiği söyleniyor. Köyde çok sayıda antik kalıntı bulunmaktadır. Köyün başlıca geçim kaynağı Zeytin ve çeltik ekimidir(Son yıllarda ekilmemektedir).


Kurtuluş savaşı sırasında büyük ölçüde yanmıştır. 1895-1908 yıllığına göre 135 hane bulunan köyde, 1927 yılında 549, 1990 yılında 903, 1997 yılında  841 kiş yaşamaktaydı.


Muhtarlık Erişim Tel : 0 224 573 49 13 - 0 542  673 01 64Köylist
Listeye eklenmiş kişi bulunmamaktadır.


Özel Haber
Giriş
Kullanıcı Adı:

Şifre:


Sosyal
Rss Yayınımız
Facebook Grubumuza Katılın
Twitter Yayınımız

Köşe Yazıları
Destekleyenler
Anket
Çocuğun eğitiminde kitap mı daha yararlı internet mi?

Kitap
İnternet
İkisi de olmalı
Farklı alternatif bulunmalı

Sonuçlar
Toplam Oy: 35
Yorum: 0
Anketler
İyiki Doğdunuz


Bugün Hiçbir Kullanıcımızın Doğumgünü Yok!
Orhangazi||Orhangazi Köyleri
||Orhangazi Firma Rehberi||Orhangazi İş İlanları