24 Nisan 2018 Salı 02:24 - Orhangazi Haber ve Bilgi Portalı
Üye Girişi
Üye Adı: Şifre:  

Şimdi siz de Google Map'e kayıt olarak firmanızı bulunabilir yapın. Firmanızı Google Maps'e kayıt edelim arayanlar sizi Google Maps'de Bulsun...
English French Deutsch Turkish
Ana Menü
Orhangazim
Orhangazim.net
Üyeler İçin
Belde ve Köyler
   Köy Adı Muhtar Uzaklık Nüfus Foto Galeri
 • Dutluca  İbrahim KURTOGLU  10  515 Galeriye git

Dutluca
Dutluca      Bursa Orhangazi ilçesine bağlı köy il merkezine 46 km. uzaklıkta olup İznik gölü’nün ise 1 km. güneyindedir.

Dutluklarıyla bilinen köy zamanının ipek böcekçiliği merkezi olmakla birlikte II. Beyazıt’ın kızı Hatice Sultan’ın İstanbul’da yaptırmış olduğu bir camininde vakfı idi. Kurtuluş savaşında Yunan işgali sırasında 7 Eylül 1920 (salı) günü Gayrı Müslim Sölöz köyü’nden gelen 300 kişilik Ermeni çetesinin baskınına uğradı. Köylü önceleri karşı koydu isede iki saat süren bir çarpışmadan sonra Yunan askeri olduklarını söyleyen 15 kadar Ermeni süvarisinin uyarısı üzerine silah bıraktı. Bunun üzerine direnişle karşılaşmaksızın köye giren çete tarafından büyük ölçüde yağma edildi ve ateşe verildi. Tamamen yakılan köyün 90 hanesinden geriye sadece 3’ü yangından kurtulabildi. Ermeniler bu tahrip ve yakma anında el bombası ve patlayıcı maddeler de kullanmışlardır. 50 kadar erkek, kadın ve çocuktan ibaret müslümanları feci bir şekilde katletmiş ve kadınları çırılçıplak soymak suretiyle öldürmüşlerdir.

(Yunan askerleri bu köyde erkekleri kulak ve burunlarını kesmek ve gözlerini oymak suretiyle katletmiş, genç kız ve kadınlara tecavüz ettikten sonra göğüslerini kesmek suretiyle cümlesini kurşun ve süngüden geçirerek öldürdükleri ve bakire kızları da dağa kaldırdıklarını Vali’nin 27 Ekim 1920 tarihinde İçişleri Bakanlığına yazmış olduğu rapordan anlıyoruz.)

Şakir kızı Hayriye isminde çeşitli uzuvlarından yaralı olan bir kadın, vilayet merkezine gelerek Dutluca Müslüman köyünün Sölöz gayr-ı müslimleri tarafından basılıp hanelerinin yakıldığını ve bu surette gelini Fatma’nın alınıp götürüldüğünü haber vermiş ve kendisi bu elim olay neticesinde yaralandığından tedavi için Guraba Hastanesi’ne yatırılmıştır.

Yine aynı köyden İsmail zevcesi Penbe isminde bir kadın vilayet merkezine gelerek 7 Eylül’de 700 kişiden fazla bir Ermeni tarafından köyleri basılarak otuz kadar kadın-erkek Müslümanın öldürüldüğünü, altı kişinin esir alınıp, mal, eşya ve hayvanlarının gasp edildiğini, zikredilen altı esirin dördünün salıverildiğini ve bu dört kişi arasında bulunan kocası İsmail’in, Yunan askerleri tarafından tekrar esir alındığını, yaşayıp yaşamadığının öğrenilemediğini bildirmiş, kocasından haber alınması, gasp edilen mal ve hayvanlarının iadesini istemiştir. Ancak daha sonra köyden beş kişi Ermeniler tarafından yakalanıp Karsak köyüne götürülmüş ve Yunanlılar tarafından tahkikat yapılarak muhafaza altında köylerine sevk edilirken bunlardan Kör İsmail’in yolda öldürüldüğü anlaşılmıştır ki, bu şahıs da, vilayet merkezine gelerek müracaatta bulunan yukarıda sözü edilen Penbe kadının kocasıdır.

1325H (1907) Tarihli Hüdavendigar vilayeti salnamesinde 60 hane olarak kayıtlıdır.

Nüfusun gelişimi; 1927-339, 1940-515, 1955-643, 1970-663, 1980-580, 1990-526, 1997-484, 2000-515 kişidir.

Ekonomisi Tarıma ve özellikle zeytinciliğe bağlı olan köyde, Kalkınma Kooperatifi ve birde zeytin yağı fabrikası vardır.

Muhtarlık Erişim Tel : 0 224 582 26 28 - 0 532 767 94 54


   İsim  Ülke  Tarih Profil
   Hilal ÜZEL    Görebilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Toplam 1 kişi kayıtlı.

Özel Haber
Giriş
Kullanıcı Adı:

Şifre:


Sosyal
Rss Yayınımız
Facebook Grubumuza Katılın
Twitter Yayınımız

Köşe Yazıları
Destekleyenler
Anket
Çocuğun eğitiminde kitap mı daha yararlı internet mi?

Kitap
İnternet
İkisi de olmalı
Farklı alternatif bulunmalı

Sonuçlar
Toplam Oy: 35
Yorum: 0
Anketler
İyiki Doğdunuz


Bugün Hiçbir Kullanıcımızın Doğumgünü Yok!
Orhangazi||Orhangazi Köyleri
||Orhangazi Firma Rehberi||Orhangazi İş İlanları