24 Nisan 2018 Salı 02:24 - Orhangazi Haber ve Bilgi Portalı
Üye Girişi
Üye Adı: Şifre:  

Şimdi siz de Google Map'e kayıt olarak firmanızı bulunabilir yapın. Firmanızı Google Maps'e kayıt edelim arayanlar sizi Google Maps'de Bulsun...
English French Deutsch Turkish
Ana Menü
Orhangazim
Orhangazim.net
Üyeler İçin
Belde ve Köyler
   Köy Adı Muhtar Uzaklık Nüfus Foto Galeri
 • Örnekköy  Selahattin ÖZBAY  3  503 Galeriye git

Örnekköy
Örnekköy      Bursa ili Orhangazi ilçesine bağlı köy ilçe merkezinin güney doğusundadır. Osmanlı döneminde Veli Paşa çiftliği adıyla bilinen yere 1950 yılında iç göçlerle gelenlerin yerleşmesiyle kurulmuştur. 1958 yılında köy konumuna yükselmiş ve yeni göçlerle nüfusu artmıştır.

Nüfus gelişimi; 1980-534, 1990-563, 1997-503 kişidir.

Köy çevresinde bazı tekstil ve otomotiv yan sanayii fabrikaları bulunması nedeniyle de Ekonomisi tarım ve sanayi işçiliğine dayalıdır.

Aynı zamanda köyün 1 km. kuzey batısında, Topselvi adı verilen yerde bulunan Ilıpınar Höyüğü’nde sürdürülen arkeolojik kazılar, Neolitik çağa değin uzanan bir yerleşmenin varlığını ortaya çıkartmıştır.
Muhtarlık Erişim Tel :0 535 213 84 70
ILIPINAR HÖYÜĞÜ

İznik Gölü batısında, Orhangazi’nin 3 km. güneyinde, Örnekköy’ün 1 km. kuzeybatısında Topselvi adı verilen kesimde bulunan tarih öncesi yerleşmedir. Eski yerleşim izleri Neolitik çağa değin inen bu yerde, Batı Anadolu’nun en eski çiftçi halklarının kullandıkları araçların veya ürettikleri ürünlerin kalıntılarına rastlanmaktadır. Üzeri çamur sıvanmış dallardan yapılan küçük kulübelerde yaşayan bu insanların koyun, keçi, sığır ve domuz gibi hayvanları evcilleştirdikleri, değişik türden tahıl ve baklagilleri yetiştirmeyi öğrendikleri elde edilen arkeolojik, antropolojik ve botanik bulgulardan anlaşılmaktadır. Bulgular arasında bezemeli ve çeşitli formlarda pişmiş toprak kaplar, kemik, boynuz, çakmaktaşı, doğal cam ve taşlardan yontulmuş ev ve av araçları, pişirilmiş topraktan insan ve hayvan figürleri de yer almaktadır.

Höyük 5 metre yüksekliğinde olup, yaklaşık 20 000 metrekare genişliğinde bir alanı kaplamaktadır. Bin yıl dolayında kesintisiz iskan edilmiş, daha sonra geç dönemlerde birkaç kez ölü gömme bölgesi (nekropol) olarak kullanılmıştır. En eski mezarlık katı Geç Kalkolitik çağa (İÖ. 3200) aittir.Roma dönemi kalıntılarına da rastlanan höyükte, İS 6. ve 7. yüzyıllara ait Bizans dönemi mezarlarına da rastlanmaktadır.

Hollanda Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Dr.Jacop Roodenberg’in yönetiminde Türk, Hollandalı ve başka yabancı uyruklu arkeolog ve uzmanlardan oluşan ekiplerle 1987 yılından beri sürdürülen kazı çalışmalarının amacı, ilk yerleşmelerin kapsadığı dönemlerde Anadolu ve Balkanlar’da yaşayan çiftçi toplulukların ekonomik ve kültürel bağlantıları hakkında bilgi toplamak; Avrupa’daki ilk tarım uygulamalarının Anadolu’dan geldiği varsayımına destek olmaktır. Ankara, İzmir, Leiden ve Groningen üniversitelerinin bilimsel işbirliğiyle sürdürülmekte olan kazının finansmanı, Hollanda Bilimsel Araştırma Organizasyonu, İstanbul’daki Hollanda Arkeoloji Enstitüsü ve NOOT adlı kuruluş tarafından karşılanmaktadır. Kazı çalışmaları sürdürülmektedir.


Köylist
Listeye eklenmiş kişi bulunmamaktadır.


Özel Haber
Giriş
Kullanıcı Adı:

Şifre:


Sosyal
Rss Yayınımız
Facebook Grubumuza Katılın
Twitter Yayınımız

Köşe Yazıları
Destekleyenler
Anket
Çocuğun eğitiminde kitap mı daha yararlı internet mi?

Kitap
İnternet
İkisi de olmalı
Farklı alternatif bulunmalı

Sonuçlar
Toplam Oy: 35
Yorum: 0
Anketler
İyiki Doğdunuz


Bugün Hiçbir Kullanıcımızın Doğumgünü Yok!
Orhangazi||Orhangazi Köyleri
||Orhangazi Firma Rehberi||Orhangazi İş İlanları